Jeśli ktoś decyduje się na uprawę warzyw w przydomowym ogrodzie, oczywiście chce mieć jak najlepsze plony. Można to uzyskać między innymi dzięki uprawie współrzędnej. Najpierw należy dowiedzieć się, jakie konkretnie rośliny dobrze się czują w swoim towarzystwie, a jakich połączeń trzeba koniecznie unikać. Jak widać, znaczenie mają nie tylko zabiegi pielęgnacyjne, podlewanie, nawożenie, pielenie. Nawet właściwe sąsiedztwo w dużym stopniu wpływa na jakość osiąganych plonów.
Dlaczego stosowanie uprawy współrzędnej w warzywniaku ma sens??
W przypadku roślin kluczowe staje się zapewnienie im odpowiednich warunków do wzrostu, zgodnie z ich indywidualnymi wymaganiami glebowymi. Potrzebują one do wzrostu składników pokarmowych, wody i słońca. Na jakość plonów wpływa również uprawa współrzędna w warzywniaku. Stosowanie się do odpowiednich zasad zagwarantuje większe plony, smaczniejsze. Można również zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się szkodników, rozwoju rozmaitych chorób. Wszystko to wpływa także na ograniczenie stosowania środków ochrony roślin. Warto zdecydować się na uprawę współrzędną ze względu na większą białą różnorodność w warzywniaku. Będzie też mniej chwastów.
Jakie są zasady uprawy współrzędnej?
Bardzo ważną kwestią w przypadku uprawy współrzędnej jest to, aby nie sadzić blisko siebie roślin z tej samej grupy lub rodziny. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z tym, że będą one na siebie negatywnie oddziaływać. Kolejną kwestią będzie unikanie dużych skupisk roślin, które mają spore zapotrzebowanie na wodę i substancje pokarmowe. Zaczną one o nie konkurować, co niestety nie skończy się dobrze. Niektórzy skupiają się tylko na warzywach, ale zapominają o ziołach. Są one niezwykle ważne i mają korzystny wpływ na wzrost roślin. Poprawiają się nawet ich walory smakowe. Warto pamiętać o zasadzie sadzenia blisko siebie roślin mających zróżnicowany system korzeniowy.
Jakie warzywa sadzić koło siebie?
Jeśli ktoś chce mieć obfite plony, to powinien sadzić marchew w pobliżu roślin cebulowych. Mile widziane będą wobec tego cebula, szczypiorek, por. W przypadku selera można liczyć na spore możliwości. Pasuje mu towarzystwo buraka, sałaty, rzodkiewki, kalarepy, pora, pomidora. Świetnym połączeniem będzie ogórek i koper. W pobliżu dyni wspaniale rośnie fasola. Jeśli ktoś chce uprawiać pomidory, to może obok posiać pietruszkę lub selera. Przy kapuście dobrze będzie rosnąć fasola, burak lub seler. Groch świetnie czuję się w pobliżu szpinaku, rzodkiewki, rzepy, buraka, cukinii, kalarepy, marchwi, ogórka.