stylowyogrod24.pl

Blog tematyczny poświęcony ogrodnictwu

Ogród

Czy wiesz, jakich warzyw nie sadzić koło siebie?

Czy wiesz, jakich warzyw nie sadzić koło siebie?

Jeśli ktoś ma ogródek, to warto pomyśleć o tym, aby przeznaczyć przynajmniej kawałek na warzywniak. Mogłoby się wydawać, że wystarczy posiać jakieś rośliny, podlewać je, po czym zebrać plony. Niestety w praktyce to wygląda nieco inaczej. Należy odpowiednio przygotować podłoże, zasilić je w składniki pokarmowe. Bardzo ważne jest także rozmieszczenie poszczególnych roślin. Niektóre nie lubią swojego towarzystwa.

Dlaczego wspólna uprawa to świetny wybór?

Osoby planujące założyć własny warzywniak powinny pomyśleć o wspólnej uprawie. Wiąże się to z wieloma korzyściami. Posadzenie obok siebie odpowiednich roślin przyczyni się do ich lepszego wzrostu, wspaniałych plonów. Oczywiście trzeba wiedzieć, jakie konkretnie warzywa mają na siebie pozytywny wpływ i odwrotnie. Nie można mówić o prawidłowym rozwoju i odporności na szkodniki, jeśli nie zapewnia się korzystnych warunków do wzrostu. Zwiększona różnorodność gatunków to kolejna zaleta. Niektóre rośliny wręcz przyspieszają swój rozwój. Zmniejsza się również ilość szkodników i chwastów.

Jakich warzyw nie sadzić koło siebie?

Niektórzy nie zwracają uwagi na to, jakie rośliny sadzą obok siebie. Jest to niestety spory błąd. Można przyczynić się do mniejszych plonów i wielu innych problemów. Rośliny mogą wytwarzać związki chemiczne, które zaburzają rozwój sąsiadujących warzyw. Nic więc dziwnego, że dochodzi do zaburzenia ich wzrostu i powstawania rozmaitych deformacji. Bardzo złym pomysłem jest przykładowo uprawianie obok siebie pomidorów i papryki. Będzie to prosta droga do tego, aby na obu roślinach pojawiło się mnóstwo szkodników. Nie zaleca się również sadzenia blisko siebie fasoli i czosnku, kapusty, cebuli i buraków. W przeciwnym razie warzywa nie będą mogły się prawidłowo rozwijać.

Niekorzystne sąsiedztwa

Złym pomysłem jest uprawianie obok siebie kapusty i rzodkiewki oraz pomidorów. Można spodziewać się tego, że rozwój wszystkich roślin zostanie zaburzony. Pomidory będą niezwykle wolno kwitnąć, przez co owoce mogą nawet nie zdążyć dojrzeć. Połączenie ziemniaków i pomidorów także jest niewłaściwe. Sprzyja to namnażaniu się szkodników. Kiepskie plony będą również, jeśli obok siebie zasadzi się ogórka, pomidora i paprykę. Źle w swoim towarzystwie czują się cebula i fasola. Rośliny hamują wzajemnie swój wzrost. Nie powinno się również łączyć ze sobą sałaty i pietruszki. Lepiej unikać także połączenia roślin kapustnych z marchwią. Koper włoski nie lubi przebywać obok pomidora. Jeśli ktoś ma ziemniaki, to nie należy sadzić blisko siebie słoneczników.

Udostępnij