stylowyogrod24.pl

Blog tematyczny poświęcony ogrodnictwu

Ogród

Na czym polega zawód florysty?

Na czym polega zawód florysty?

Praca florysty kojarzona jest przede wszystkim z pracą w kwiaciarni i sprzedawaniem kwiatów. Tak naprawdę florysta zajmuje się również tworzeniem bukietów, wiązanek i innych kompozycji kwiatowych. Jest to zatem zawód, który nie opiera się wyłącznie na sprzedawaniu kwiatów. W zawodzie florysty potrzebna jest artystyczna dusza, wyobraźnia oraz zamiłowanie do kwiatów. Ile zarabia florysta? Na czym dokładnie polega zawód florysty? Odpowiedzi na wyżej postawione pytania znajdziesz w tym artykule.

Kim jest florysta?

Florystę najogólniej można określić mianem pracownika kwiaciarni. Warto jednak wiedzieć o tym, że sprzedaż kwiatów to jedynie jeden z wielu obowiązków, które ciążą na osobie wykonującej ten zawód. Florysta musi mieć bogatą wiedzę z zakresu roślin, kwiatów oraz różnego rodzaju materiałów dekoracyjnych. Florysta powinien znać historię florystyki oraz być na bieżąco z aktualnymi trendami. To wszystko przydaje się podczas tworzenia bukietów, wiązanek oraz różnego rodzaju kompozycji florystycznych. Można powiedzieć, że florysta to dość artystyczna zawód, ponieważ do jego wykonywania potrzebna jest wyobraźnia oraz zamiłowanie do piękna. Florysta zajmuje się przygotowywaniem kompozycji kwiatowych na różnego rodzaju okoliczności, takie jak śluby, pogrzeby czy rocznice. Doświadczona osoba wykonująca ten zawód potrafi również projektować biżuterię floralną na podstawie wiedzy z zakresu chromatyki.

Jak zdobyć wykształcenie florystyczne?

Aby rozpocząć pracę jako florysta lub florystka należy mieć odpowiednie wykształcenie. Na szczęście istnieje wiele szkół, które specjalizują się w przygotowywaniu ludzi do tego zawodu. Wiele szkół policealnych posiada w swojej ofercie kierunek o nazwie „technik florysta”, który pozwala na zdobycie tego zawodu. Nauka w takiej szkole zazwyczaj odbywa się w trybie zaocznym i trwa od roku do 3 lat, w zależności od placówki dydaktycznej. Podczas nauki na powyższym kierunku uczniowie mogą liczyć na różnego rodzaju zajęcia teoretyczne oraz praktyczne, na których nauczą się przygotowywać rozmaite kompozycje kwiatowe. Po ukończeniu tego kierunku należy przystąpić do egzaminu zawodowego, który jest przeprowadzany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Zaliczenie takiego egzaminu uprawnia do pracy jako florysta.
Zarobki w zawodzie florysty różnią się od siebie w zależności od doświadczenia i miejsca zatrudnienia. Najczęściej zaczynają się one od najniższej krajowej, jednak większość florystów zatrudnionych na pełen etat zarabia około 4000 zł brutto.

Udostępnij