BERBERYS THUNBERGA TINY GOLD

18,90 zł brutto

Wysyłka kurierem w 7 dni roboczych

Sadzonka w doniczce 1-2l

2 letnia

ok. 10-15 cm

ŻÓŁTE Z CZERWONĄ OBWÓDKĄ

Opis

Karłowy krzew liściasty, należąca do rodziny berberysowatych, silnie rozgałęziony, dorastającym do 50cm średnicy. Roślina o zwartym, płaskokulistym pokroju, złożonym z gęsto ułożonych, krótkich, sztywnych, bruzdowanych, purpurowobrązowych pędów. Jest rośliną ciernistą - krótkie i sztywne ciernie są przekształconymi liśćmi, a na pędach ułożone są pojedynczo. Liście złocistożółte, w cieniu nieco zieleniejące. Młode, rozwijające się wiosną liście i przyrosty są złociste, a jesienią liście przebarwiają się niezwykle dekoracyjnie na intensywnie pomarańczowy kolor. Na zimę opadają. Drewno i wewnętrzna strona kory ma żółtawy odcień. Termin kwitnienia przypada w maju. Kwiaty są owadopylne, pachnące, drobne, pojedyncze, żółte, z czerwonawą obwódką na zewnętrznej stronie płatków, zwisające w pęczkach po 2-3 sztuki, zebrane na krótkich szypułkach rozmieszczonych w gronach wzdłuż łukowato wygiętych gałązek. Na przełomie sierpnia i września, wykształcają się dekoracyjne owoce - jagody. Są one drobne, elipsoidalne, jasnoczerwone, błyszczące niezwykle atrakcyjne dla ptaków i pozostają na krzewach niekiedy nawet do wiosny. Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego.  Najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, przewiewnych oraz dostatecznie wilgotnych.

Jest gatunkiem mrozoodpornym, odpornym na suszę, pyły i zanieczyszczenia powietrza. Doskonała roślina ozdobna do ogrodów przydomowych i parków, przy nasadzeniach w zieleni publicznej i osiedlowej, na skwerach, deptakach, na tereny zurbanizowane.

Znakomicie nadaje się do ogrodów skalnych, stosowana w grupach, do obsadzania skarp i zieleńców oraz na rabaty do barwnych zestawień roślinnych.

Produkty podobne