stylowyogrod24.pl

Blog tematyczny poświęcony ogrodnictwu

Ogród

Jakie zalety ma mała szklarnia ogrodowa?

Jakie zalety ma mała szklarnia ogrodowa?

Własna szklarnia to marzenie wielu osób. Warto wobec tego pomyśleć o jego spełnieniu. Wystarczy nawet niewielka powierzchnia w przydomowym ogrodzie, aby postawić szklarnię. Panują w niej optymalne warunki do wzrostu roślin. Można uprawiać własne pomidory, świeży szczypiorek, rozmaite zioła przyprawowe, ogórki itd. Jeśli ktoś nadal ma jakieś wątpliwości, to powinien poznać korzyści płynące z własnej szklarni ogrodowej.

Czy warto mieć własną szklarnię w przydomowym ogrodzie?

Samodzielna uprawa roślin sprawia, że można być bardziej niezależnym. Można cieszyć się ekologicznymi warzywami. Znacznie więcej wartości odżywczych jest w roślinach, które zostały świeżo zerwane. Zachwycają walorami smakowymi i zapachowymi. Nie są traktowane chemią. Mają zapewnione optymalne warunki do naturalnego wzrostu. We własnej szklarni można uprawiać dowolne rośliny. Zbiory będą dorodne. Nowalijki dostępne w sklepach nie są zbyt dobrym wyborem. Można mieć swoje własne dzięki szklarni. Znika konieczność jedzenia importowanych roślin. Uprawa warzyw w szklarni jest gwarancją szybszych plonów niż w przypadku tradycyjnego sadzenia w gruncie. Rośliny nie są narażone na przymrozki.

Dlaczego mała szklarnia ogrodowa to świetny pomysł?

Jeśli uprawiane rośliny mają być należycie chronione przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, to warto zdecydować się na własną szklarnię ogrodową. Zabezpiecza ona także przed rozmaitymi szkodnikami. Znika również problem z wychłodzoną i twardą glebą po zimie. Szklarnia zapewnia roślinom stabilne warunki, co przekłada się na ich zrównoważony rozwój. Można wobec tego liczyć na to, że warzywa będą szybciej dojrzewać. Kolejną zaletą staje się wydłużony okres wegetacyjny. Jeśli komuś marzą się świeże warzywa w listopadzie, to nie musi iść do sklepu. Może mieć je prosto ze swojego ogrodu, czyli ze szklarni. Plony nie znikają wraz z zakończeniem lata. Rośliny będą owocować do późnej jesieni.

Co przemawia za szklarnią w ogrodzie?

W przypadku przydomowej szklarni możliwa staje się uprawa roślin nawet zimą. Szklarnię można oczywiście ogrzewać, co przekłada się na całoroczne zbiory. Świetnie sprawdza się także agrowłóknina, która zapewnia roślinom dodatkową ochronę. W Polsce pogoda bywa bardzo kapryśna. Warto wobec tego mieć szklarnię, aby nie musieć martwić się zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Nie dojdzie również do uszkodzenia roślin na skutek porywistych wiatrów, gradobicia, silnych opadów deszczu. W szklarni temperatura jest stabilna.

Udostępnij