Każdy miłośnik kwiatów na pewno przynajmniej raz w życiu podjął próbę suszenia roślin. Bardzo często ta czynność jest wykonywana przez dzieci w szkole podstawowej podczas tworzenia zielnika na lekcję przyrody. Istnieje wiele sposobów suszenia kwiatów, jednak nie wszystkie przynoszą pożądane rezultaty. W tym artykule poznasz kilka sposobów na skuteczne suszenie roślin oraz dowiesz się, dlaczego wysuszone kwiaty prezentują się tak wspaniale.
Dlaczego ludzie suszą kwiaty?
Świeże kwiaty prezentują się wspaniale i mogą stanowić piękną ozdobę salonu lub sypialni. Niestety takie kwiaty nie są w stanie przetrwać zbyt długo, nawet jeśli mają one regularny dostęp do wody. Jeśli nie chcemy wyrzucać kwiatów, można spróbować je wysuszyć, aby cieszyć się nimi przez dłuższy czas. Takie kwiaty co prawda prezentują się mniej okazale niż świeże rośliny, jednak nadal potrafią stanowić wspaniałą ozdobę.
Suszone kwiaty mają wiele ciekawych zastosowań. W ostatnich latach bardzo popularne stało się zamykanie suszonych kwiatów w ramkach. Jest to świetna alternatywa dla obrazów lub plakatów. Jeśli dysponujemy dużą ilością suszonych kwiatów, można spróbować zrobić z nich kolaż, umieszczając w ramce różne gatunki roślin.
Z wysuszonych kwiatów można również tworzyć bukiety. Wysuszony bukiet bardzo łatwo można dopasować do wnętrza, dzięki czemu całe pomieszczenie nabierze wyjątkowego charakteru. Suszone kwiaty można wykorzystać również do tworzenia biżuterii i świec.
Jak suszyć kwiaty?
Istnieje kilka metod suszenia kwiatów, które stosuje się w zależności od rodzaju suszonej rośliny. W przypadku delikatnych kwiatów o płaskich główkach stosuje się metodę suszenia na płasko, natomiast rośliny bardziej mięsiste o dużych, pełnych główkach można suszyć metodą trójwymiarową.
Suszenie na płasko polega na umieszczeniu kwiatów pomiędzy stronicami. Warto jednak pamiętać o tym, że wsadzanie kwiatów pomiędzy strony książki może pozostawić plamy na kartkach lub spowodować pofalowanie kartek. W związku z tym warto zakupić zeszyt specjalny zeszyt do suszenia kwiatów. Aby wysuszyć kwiaty na płasko, należy włożyć kwiaty pomiędzy strony zeszytu, dołożyć papierowy ręcznik w celu pochłonięcia wilgoci i przycisnąć zeszyt dość dużym ciężarem. Po mniej więcej dwóch tygodniach kwiaty powinny być odpowiednio wysuszone.
Suszenie kwiatów metodą trójwymiarową polega natomiast na pozostawieniu kwiatów w wazonie do momentu, aż wyschną samodzielnie. Ta metoda sprawdza się jednak wyłącznie w przypadku kwiatów o sztywnych łodygach. Wszystkie inne rodzaje kwiatów po prostu zwiędną i będą prezentowały się mało estetycznie. Zdecydowanie lepszym sposobem jest wysuszenie kwiatów metodą zielarską, czyli do góry nogami. Ta metoda, przy zachowaniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza, pozwala na wysuszenie praktycznie wszystkich gatunków kwiatów.