stylowyogrod24.pl

Blog tematyczny poświęcony ogrodnictwu

Dom

Czy smartfony zakłócają sen? Badania nad wpływem ekranów na jakość snu

Czy smartfony zakłócają sen? Badania nad wpływem ekranów na jakość snu

Smartfony są powszechnie stosowane przez większość członków naszego społeczeństwa. Coraz częściej jednak mówi się o tym, że nadmierne korzystanie z ekranów ma negatywny wpływ na głębokość i jakość snu. Z jakimi konsekwencjami związane jest zbyt częste używanie telefonów? Jakie nawyki warto wprowadzić do swojego życia, aby zminimalizować negatywne efekty?

Jak niebieskie światło wpływa na rytm snu?

Jednym z podstawowych rodzajów widzialnego światła jest właśnie światło niebieskie. Jest jednym ze składników występujących w promieniach słonecznych jednak w ostatnich czasach jego emisja znacznie wzrosła poprzez rozpowszechnienie się wielu różnych urządzeń elektronicznych wystawienie na światło niebieskie wpływa na poziom produkcji melatoniny a zbyt duża jego ilość może stać się przyczyną zaburzeń snu.

  • Smartfony a melatonina – szybkość zasypiania i głębokość snu zależą od poziomu melatoniny. Wytwarzana jest ona w szyszynce na skutek pojawiających się zmian w oświetleniu. Kiedy zbliża się noc poziom melatoniny staje się wyższy a organizm staje się senny. Smartfony tablety i laptopy emitują duże ilości światła niebieskiego a mózg człowieka jest na nie bardzo wrażliwy. Nawet niewielka ilość może wprowadzić organizm w błąd i zasugerować mu, że nadal jest dzień.
  • Zegar biologiczny – Regularne chodzenie spać i wstawanie o tej samej porze znacznie ułatwią zasypianie i pogłębia sen krok nieustanne wystawienie na niebieskie światło zaburza funkcjonowanie systemu rytmu i czuwania i sprawia, że rytm okołodobowy nie funkcjonuje prawidłowo. Nie tylko prowadzi to do przejściowych problemów z zasypianiem, ale również wywołuje zaburzenia snu.
  • Tryb nocny – Jednym z ciekawych rozwiązań jest korzystanie z trybu nocnego dostępnego na wielu urządzeniach. Warto rozważyć to rozwiązanie ze względu na to, że zredukowana jest wówczas ilość emitowanego światła niebieskiego.

Smartfon a emocje – problemy z zasypianiem

Nieustanne korzystanie ze smartfonów związane jest z ciągłym przeglądaniem mediów społecznościowych. Wiąże się to z ciągłym porównywaniem się z innymi osobami i kumulowaniem napięcia emocjonalnego. W połączeniu z bardzo szybkim trybem życia, który już sam w sobie sprzyja dużym ilościom stresu, jest to bardzo szkodliwe – zarówno dla zdrowia psychicznego jak i fizycznego. Również nadmiar napięcia stanowi bardzo dużą przeszkodę i może uniemożliwiać efektywny wypoczynek.

Zdrowy sen – praktyczne porady

Na szczęście istnieje wiele różnych sposobów które mogą pomóc w poprawieniu jakości swojego snu. Przede wszystkim warto kupić wygodny materac. Dzięki niemu ciało będzie mogło się rozluźnić, uwolnić napięcia, a organizm szybciej zapadnie w sen. Niezwykle ważne jest dobranie jego twardości i rodzaju wypełnienia do indywidualnych potrzeb danej osoby. Podobne znaczenie ma też zakup ergonomicznej poduszki, której zadaniem jest wspieranie głowy i kręgosłupa szyjnego. Jednak nie tylko to wpływa na zdolność do szybkiego zasypiania i utrzymywania głębokiego snu przez całą noc. Duże znaczenie ma też regularne kładzenie się do łóżka i wprowadzenie do swojej codziennej rutyny wyciszający rytuałów, które przygotują organizm do zaśnięcia. Z kolei w związku ze smartfonami najprostsze wydaje się zrezygnowanie z nich przynajmniej na godzinę przed snem. Odcięcie dopływu światła niebieskiego do mózgu może okazać się wystarczającym krokiem do znacznej poprawy jakości snu a tym samym ogólnego samopoczucia.

Smartfony to bardzo przydatne narzędzia, które można wykorzystywać na różne ciekawe sposoby. Wiąże się jednak z nimi sporo negatywnych konsekwencji, a jedną z nich są właśnie problemy ze snem. Dlatego warto nieustannie pamiętać o tym, że korzystając z nowoczesnych technologii należy zawsze zachowywać umiar i rozsądek.
 
 Artykuł sponsorowany.

Udostępnij