Smartfony są powszechnie stosowane przez większość członków naszego społeczeństwa. Coraz częściej jednak mówi się o tym, że nadmierne korzystanie z ekranów ma negatywny wpływ na głębokość i jakość snu. Z jakimi konsekwencjami związane jest zbyt częste używanie telefonów? Jakie nawyki warto wprowadzić do swojego życia, aby zminimalizować negatywne efekty?
Jak niebieskie światło wpływa na rytm snu?
Jednym z podstawowych rodzajów widzialnego światła jest właśnie światło niebieskie. Jest jednym ze składników występujących w promieniach słonecznych jednak w ostatnich czasach jego emisja znacznie wzrosła poprzez rozpowszechnienie się wielu różnych urządzeń elektronicznych wystawienie na światło niebieskie wpływa na poziom produkcji melatoniny a zbyt duża jego ilość może stać się przyczyną zaburzeń snu.
- Smartfony a melatonina – szybkość zasypiania i głębokość snu zależą od poziomu melatoniny. Wytwarzana jest ona w szyszynce na skutek pojawiających się zmian w oświetleniu. Kiedy zbliża się noc poziom melatoniny staje się wyższy a organizm staje się senny. Smartfony tablety i laptopy emitują duże ilości światła niebieskiego a mózg człowieka jest na nie bardzo wrażliwy. Nawet niewielka ilość może wprowadzić organizm w błąd i zasugerować mu, że nadal jest dzień.
- Zegar biologiczny – Regularne chodzenie spać i wstawanie o tej samej porze znacznie ułatwią zasypianie i pogłębia sen krok nieustanne wystawienie na niebieskie światło zaburza funkcjonowanie systemu rytmu i czuwania i sprawia, że rytm okołodobowy nie funkcjonuje prawidłowo. Nie tylko prowadzi to do przejściowych problemów z zasypianiem, ale również wywołuje zaburzenia snu.
- Tryb nocny – Jednym z ciekawych rozwiązań jest korzystanie z trybu nocnego dostępnego na wielu urządzeniach. Warto rozważyć to rozwiązanie ze względu na to, że zredukowana jest wówczas ilość emitowanego światła niebieskiego.
Smartfon a emocje – problemy z zasypianiem
Nieustanne korzystanie ze smartfonów związane jest z ciągłym przeglądaniem mediów społecznościowych. Wiąże się to z ciągłym porównywaniem się z innymi osobami i kumulowaniem napięcia emocjonalnego. W połączeniu z bardzo szybkim trybem życia, który już sam w sobie sprzyja dużym ilościom stresu, jest to bardzo szkodliwe – zarówno dla zdrowia psychicznego jak i fizycznego. Również nadmiar napięcia stanowi bardzo dużą przeszkodę i może uniemożliwiać efektywny wypoczynek.
Zdrowy sen – praktyczne porady
Na szczęście istnieje wiele różnych sposobów które mogą pomóc w poprawieniu jakości swojego snu. Przede wszystkim warto kupić wygodny materac. Dzięki niemu ciało będzie mogło się rozluźnić, uwolnić napięcia, a organizm szybciej zapadnie w sen. Niezwykle ważne jest dobranie jego twardości i rodzaju wypełnienia do indywidualnych potrzeb danej osoby. Podobne znaczenie ma też zakup ergonomicznej poduszki, której zadaniem jest wspieranie głowy i kręgosłupa szyjnego. Jednak nie tylko to wpływa na zdolność do szybkiego zasypiania i utrzymywania głębokiego snu przez całą noc. Duże znaczenie ma też regularne kładzenie się do łóżka i wprowadzenie do swojej codziennej rutyny wyciszający rytuałów, które przygotują organizm do zaśnięcia. Z kolei w związku ze smartfonami najprostsze wydaje się zrezygnowanie z nich przynajmniej na godzinę przed snem. Odcięcie dopływu światła niebieskiego do mózgu może okazać się wystarczającym krokiem do znacznej poprawy jakości snu a tym samym ogólnego samopoczucia.
Smartfony to bardzo przydatne narzędzia, które można wykorzystywać na różne ciekawe sposoby. Wiąże się jednak z nimi sporo negatywnych konsekwencji, a jedną z nich są właśnie problemy ze snem. Dlatego warto nieustannie pamiętać o tym, że korzystając z nowoczesnych technologii należy zawsze zachowywać umiar i rozsądek.
Artykuł sponsorowany.